اخبار

500 تبعه خارجی غیرمجاز شاغل در کارگاههای هرمزگان شناسایی شدند

رییس بازرسی کار اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان گفت: 501 تبعه خارجی غیرمجاز شاغل در کارگاهها استان در شش ماهه اول سال شناسایی شده است.
 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان، "بهزادی" افزود: در این مدت از یکهزار و 212 مورد بازرسی، 60 کارفرمای متخلف تحت پیگرد قضایی قرار گرفتند و 207 نیروی ایرانی ، جایگزین تبعه خارجی اخراج شده از کارگاهها شدند.

وی اظهار داشت: وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی در راستای وظایف ذاتی خود، ممانعت از بکارگیری اتباع فاقد پروانه کار توسط کارفرمایان در کارگاهها ، مؤسسات و غیره را در دستور کارخود قرار داده و با توجه به اهمیت اشتغال و استفاده از نیروی کار ایرانی، کارفرمایان خاطی پس از بازرسی بعمل آمده جریمه می شوند که جریمه هر روز اشتغال غیرمجاز تبعه خارجی 649500 ریال و در صورت تکرار تخلف این جریمه دو برابر شده و به مبلغ 1299000ریال افزایش می یابد.

به گفته ی این مسئول، با توجه به ماده 120 قانون کار، اتباع بیگانه نمی توانند در ایران مشغول بکارشوند مگر اینکه دارای روادید با حق کار مشخص بوده و مطابق قوانین و آئین نامه مربوطه، پروانه کار دریافت کنند.

قابل ذکر است در صورت استفاده کارفرمایان از نیروی کار بیگانه که فاقد پروانه کار بوده و یا مدت اعتبار پروانه کارشان منقضی شده و یا اتباع بیگانه را در کاری غیر از آنچه در پروانه کار آنها قید شده است به کار گمارند و یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه بیگانه با کارفرما قطع گردد مراتب را به وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی اعلام ننمایند،  با توجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم، به مجازات حبس از 91 تا 180 روز محکوم خواهند شد.

۱۸ مهر ۱۳۹۱ ۱۲:۳۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید