اخبار

کمی با کارکرد تعاونی ها آشنا شویم/مزایای تشکیل تعاونی چیست؟

کمی با کارکرد تعاونی ها آشنا شویم/مزایای تشکیل تعاونی چیست؟
تعاونی ها امروز بخشی از بار توسعه را به دوش می کشند از این رو لازم است کمی بیشتر با آن ها آشنا شویم.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی هرمزگان یکی از تشکل هایی که بخشی از مردم همواره با آن سر و کار دارند اما ممکن است بخشی دیگر از جامعه هنوز با کارکرد آن آشنا نشده باشند تعاونی ها هستند از این رو با تهیه این مطلب بر آن شدیم که کمی با تعاونی ها آشنا شویم؛ امروزه تشکیل تعاونی ها در جهان نهضتی انسانی، اخلاقی و تربیتی است که بر مبنای آن نظام اقتصادی خاصی برای رفاه و ایجاد اشتغال در جامعه پی ریزی میشود.
 
سازمان های جهانی ، توسعه را بدون مشارکت عمومی فاقد ارزش و اعتبار می دانند و بدین لحاظ اکثر کشور ها از نهضت تعاون به عنوان یکی از ابزار های مهم و مؤثر در امر توسعه به ویژه توسعه اقتصادی استفاده می کنند.
 
 
در واقع شرکت های تعاونی مجموعه ای از اعضا هستند که داوطلبانه گرد هم آمده تا نیاز های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود را از طریق سازمانی که در مالکیت مشترک آن ها است برآورده کنند.
 
 
در واقع تعاونی ها سازمان های تجاری مردم محور هستند که در تمام فعالیت های اقتصادی و تقریبا در همه کشور های جهان فعالیت می کنند و به صورت مستقیم ویا غیر مستقیم در تولید ملی ، کارآفرینی و جذب نیروی کار با افراد جامعه مشارکت می کنند.
کشور ما ایران هم تعاونی ها از تشکیلات گسترده ای برخوردار هستند و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان هرمزگان نیز  می کوشد تا با ایجاد بستری مناسب برای تمامی نقش آفرینان فعال در اکوسیستم فناوری اطلاعات علاوه بر این که به حمایت کسب و کار های فعال بپردازد، بستری حمایت گر پویا جهت رشد شرکت های نوپا (استارت آپ ها) باشد.
 
 
اصول بین المللی تعاون عبارت اند از :
-عضویت داوطلبانه و آزاد
-نظارت دموکراتیک اعضا
-مشارکت اقتصادی اعضا
-استقلال و عدم وابستگی 
-تعاون بین تعاونی ها و... 
 
مزایای تعاونی ها
 
مزایای شرکت های تعاونی به این صورت است که شرکت های تعاونی از یارانه ٢٠ درصدی حق بیمه کار فرما برخوردار میشوند و امکان واگذاری ٤٩ درصدی سهام تعاونی ها به غیر از اعضا را دارند، همچنین از تخفیف ٢٥ درصدی پرداخت مالیات برخوردار میشوند.
 
 
از مزایای دیگر تشکیل تعاونی میتوان به معافیت پرداخت مالیات بر درآمد و پرداخت یارانه سود تسهیلات و سایر هزینه های سرمایه گذاری اولیه برای راه اندازی شرکت تعاونی اشاره کرد.
 
 
شرایط عمومی عضویت در تعاونی عبارت است از: تابعیت جمهوری اسلامی ایران، عدم ممنوعیت قانونی‌ و حجر ، عدم عضویت در دو تعاونی مشابه و درخواست کتبی عضویت و تعهد رعایت مقررات اساس نامه و خرید حداقل سهام اساس نامه است.
 
نحوه تشکیل تعاونی مراجعه به کارشناسان تعاونی در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان همچنین مراجعه به سایت 
www.taavon.mcls.ir  به منظور تشکیل تعاونی است‌.
 
انتهای پیام/
۲۸ شهریور ۱۴۰۰ ۱۳:۲۶
روابط عمومی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان |

تعاون هرمزگان

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید